Doç. Dr. Özkan Aydın Leylek | GAZİANTEP


Doç. Dr. Özkan Aydın Leylek | GAZİANTEP
Ana Sayfa Kilo ve Kısırlık İlişkisi

Kilo ve Kısırlık İlişkisi

Aşırı zayıflık ve aşırı şişmanlık gebe kalamama nedeni olabilmektedir.Kadınlarda vücut ağırlığının normalden az olması hormonları olumsuz etkiler ve adet düzensizliklerine neden olarak gebe kalmaya engel olabilir.Kadınlardaki östrojenin 2/3’ü yağ hücrelerinde üretilmektedir.Yağ hücrelerinin sayısı ne kadar fazla ise vücutta o kadar fazla östrojen üretilir.Yani östrojen seviyelerinin azalması ve yükselmesi durumunda gebe kalabilmeyi olumsuz olarak etkilemektedir.İdeal kiloya gelmek, egzersiz ve ilaç tedavisi ile hormonların dengelenmesi gebe kalmayı oldukça kolaylaştırmaktadır.


Kadınlarda Aşırı Kilo Kaybı Nasıl Gebe Kalmaya Engel Olmaktadır?

Vücuttaki yağ miktarı -15 civarında azaldığında hormonal denge de bozulmaktadır.Çok zayıflık durumunda beyinden yumurtalıklara giden sinyaller azaldığı için östrojen üretimi azalır,rahim içi tabakası gelişemez ve gebeliğin rahime tutunması da oldukça zorlaşır.Kilosu çok zayıf bayanlarda gebe kalamamanın daha çoğunlukla yumurtlama dengesinin bozulmasıdır.


Kadınlarda Şişmanlık Neden Kısırlığa Neden Olur?

Aşırı şişmanlık da aşırı zayıflık gibi gebe kalamama nedenidir.Aşırı kilo durumunda fazla olan yağ hücreleri fazla miktarda östrojen salgılamaya neden olur.Vücuttaki aşırı yağlanma insülin salgısını arttırır ve bu durum yumurtalıklardan fazla miktarda erkeklik hormon salgılanmasına neden olur. Bu şekilde yumurtlamaya bozulur ve gebe kalmak zorlaşır. Hastaların ideal kilosuna kavuşması durumunda yumurtlama düzelir ve gebe kalmak kolaylaşır. Yapılan çalışmalarda kilolu kadınların %5 oranında kilo vermesi ile birlikte adet düzensizliğinin %60 oranında düzeldiği ve gebe kalmanın daha kolaylaştığı bildirilmiştir.


Aşırı Kilo Kısırlık Tedavisini Olumsuz Etkiler Mi?

Aşırı kilolu bayanlarda gebelik tedavisi sırasında gebe kalma şansının %20 oranında daha az olduğu bilinmektedir. Bu tür hastaların tedavisinde daha çok ilaç kullanılması gerekir ve tedavi süresi daha çok zaman almaktadır. Ama bu hastalar kilo verdiği takdirde tedavi sırasında gebe kalma oranlarının arttığı daha sağlıklı gebelik elde etme şansının daha fazla olduğu bilinmektedir.

TДbbi BГlГјmlerimiz

DoktorlarДmДz